اقامت دائم ترکیه از طریق ازدواج

لوکس هومز turkish-citizenship-by-marriage-turkey-nikah-3-lukshomes.com_-830x323 اقامت دائم ترکیه از طریق ازدواج اقامت ترکیه

اقامت دائم ترکیه از طریق ازدواج

بررسی روش دریافت اقامت دائم ترکیه از طریق ازدواج ( اخذ پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج )

در این مطلب قصد داریم راجع به دریافت اقامت دائم ترکیه از طریق ازدواج با یک شهروند ترک را مورد بررسی قرار دهیم . این کار در ساده‌ترین و در عین حال کم ریسک ترین روش برای دریافت اقامت دائم ترکیه (دریافت پاسپورت کشور ترکیه) به نظر میرسد. اما چقدر در مورد شرایط دریافت اقامت دائم ترکیه از طریق ازدواج میدانید ؟ در مورد قوانین و آداب و رسوم ازدواج در ترکیه چه چیزهایی میدانید؟ آیا دریافت اقامت دائم ترکیه از طریق ازدواج راه مهاجرتی مناسبی برای شما خواهد بود؟ برای پاسخ به این سوالات با ما همراه باشید.

لوکس هومز turkish-citizenship-by-marriage-turkey-nikah-1-lukshomes.com_-1024x683 اقامت دائم ترکیه از طریق ازدواج اقامت ترکیه

 

ازدواج در ترکیه – راحت، سریع و بین المللی خواهد بود

اولین نکته مهم در مورد ازدواج در ترکیه این است که زوجین، هنگام ازدواج در کشور ترکیه، سند ازدواج بین المللی دریافت میکنند و مزیت دیگر آن برای افرادی که علاوه بر نفس ازدواج در پی دریافت اقامت دائم ترکیه نیز هستند، ساده و سریع بودن مراحل ازدواج در این کشور و البته عدم نیاز به ویزا است که تا حد زیادی فرایند کار را تسهیل میکند.

یکی از نکات مهم در موضوع ازدواج رسمی در ترکیه این است که به هنگام ثبت ازدواج در ترکیه در صورت عدم تسلط زوجین به زبان ترکی، یا حتی عدم تسلط عاقد به زبان فارسی یا در صورت ایرانی نبودن و ترک نبودن یکی از زوجین حضور مترجم به زبانهای انگلیسی یا عربی در محل عقد الزامی است. دقت به این نکته بسیار مهم است که زبان انگلیسی و دیگر زبانها در این مرحله (ازدواج در کشور ترکیه) به رسمیت شناخته نشده و این امر تنها به زبان ترکی انجام میپذیرد.

 

نکات مهم در روند دریافت اقامت دائم ترکیه از طریق ازدواج

همانطور که در بالا اشاره شد، یکی از ساده‌ترین راههای دریافت اقامت دائم در کشور ترکیه ورود از طریق ازدواج است. هنگامی که شما با شخصی که ترک زبان است ازدواج میکنید شما میتوانید بعد از سپری کردن ۳ سال از ۵ سال به صورت متوالی، درخواست اقامت دائم ترکیه را بدهید.

نکته بسیار مهم : ** لازم به ذکر است در مدت این ۳ سال مسئولان مربوطه تحقیقات لازم را به عمل میآورند و دائما پیگیر زندگی و مسائل مربوط به زوج هستند و میخواهند مطمئن شوند که ازدواج شخص واقعی باشد که در صورت صوری بودن ازدواج، اقامت دائم کشور ترکیه به شخص مورد نظر تعلق نمیگرد.

به زبان ساده اگر بخواهیم نکات مهم در روند دریافت اقامت دائم ترکیه از طریق ازدواج را به صورت خلاصه و لیست گونه بیان کنیم، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ازدواج نباید به صورت صوری باشد باید قطعا واقعی باشد یا حتی المقدور مدارکی جهت اثبات واقعی بودن ازدواج در ترکیه باید ارائه شود.
 • شخصی که با او قصد ازدواج را دارید، نباید در کشور ترکیه پناهنده باشد و باید دارای ملیت ترک باشد.
 • پروسه دریافت اقامت دائم ترکیه از طریق ازدواج حدود ۳ تا ۵ سال طول میکشد. لازم به ذکر است که شخص در این پروسه زمانی مانند سایر خارجی ها فقط میتواند از طریق توریستی یا سایر روش های دریافت اقامت یکساله ترکیه در آن سکونت داشته باشد.
 • شخص متقاضی ازدواج باید از کنسولگری کشور خود در ترکیه تاییدیه مبنی بر مجرد بودن دریافت کند. ( برگه تجرد )
 • دختران و پسران در ترکیه باید سن ۱۸ سال را تمام کرده باشند، تا اجازه داشته باشند بدون رضایت پدر و مادر ازدواج کنند.
 • ازدواج میبایست کاملا رسمی باشد و در مراکز مخصوص ازدواج در ترکیه به ثبت رسیده باشد، لذا عقد شرعی و مسائلی مشابه به این به هیچ وجه برای دولت قابل قبول نیست. و اگر ازدواج در مرکز رسمی مشخص شده دولت ترکیه ثبت نشده باشد حتی بعد از ۱۰ سال هم قابلیت دریافت اقامت دائم ترکیه را به شخص غیر ترک اعطا نمیکند.
 • اگر شخص مورد نظر برای ازدواج در کشور ترکیه دختر باشد و قبلا نیز ازدواج کرده باشد ، برای ازدواج مجدد باید حداقل ۳۰۰ روز از زمان طلاق وی گذشته باشد.
 •  اکثریت مردم ترکیه علاوه بر رعایت تشریفات رسمی ازدواج که در شهرداریهای این کشور انجام میشود، به رسوم ازدواج دینی نیز پایبند هستند و بعد از رسمی شدن ازدواج نزد فردی مذهبی (امام جماعت) رفته و تشریفات خواندن صیغه و مهریه را نزد این شخص مذهبی انجام میدهند که در اصل به آن “امام نکاحی” گفته میشود
 • در مذهب حنفی، بر خلاف مذهب شیعه، حضور دو نفر شاهد برای انجام تشریفات عقد الزامیاست . این در حالی است که در مورد امر طلاق عکس این قضیه صادق است.
 • در ترکیه ، مثل ایران، درخواست ازدواج و خواستگاری معمولا از طرف خانواده مرد صورت میگیرد. خانواده مرد همراه با گل و بعضا شیرینی به خانه دختر میروند و مراسم خواستگاری انجام به این شکل انجام می شود.
 • زنان ترکیه احترام ویژه‌ای به شوهران خود نشان میدهند و در واقع مرد سالاری در ترکیه حاکم است. با وجود ظاهر غربی کثیری از زنان، رسوم شرقی و اسلامی در میان خانواده‌های آنان مشهود است. به طوریکه علیرغم عدم توجه قانون مدنی ترکیه به مسئله نفقه، عملا بسیاری از زنان کار بیرون از خانه ندارند و هزینه زندگی آنها از طریق شوهرانشان تامین میشود.
 • با توجه به احکام دینی به هنگام نکاح شرعی مسئله مهریه نیز مشخص میشود. نکته مهم این است که میزان مهریه در بین خانواده‌های ترکیه به مراتب کمتر از ایران است.
 • در قوانین رسمی دولت ترکیه راجع به ازدواج به لحاظ حقوقی لزومی بر تعیین مهریه وجود ندارد. درواقع زندگی حقوقی خانواده‌های ترک با زندگی مذهبی شان متفاوت است.
 • تهیه جهیزیه در ترکیه نیز رسمی معمول است اما بر خلاف ایران، بار آن بیشتر به دوش خانوده مرد است و زن و خانواده زن تنها در خرید وسایل خواب و پرده و نظیر اینها دخالت دارند و تهیه وسایل اصلی به دوش شوهر یا خانواده اوست.

لوکس هومز turkish-citizenship-by-marriage-turkey-nikah-2-lukshomes.com_ اقامت دائم ترکیه از طریق ازدواج اقامت ترکیه

 

شرایط و مدارک مورد نیاز برای ازدواج خارجی‌ها در ترکیه

ازدواج در ترکیه در واقع محدودیتی ندارد ، میتواند بین یک فرد خارجی ( غیر ترک ) و یک ترک یا حتی بین یک زوج خارجی ( هر دو نفر غیر ترک ) صورت پذیرد. اما در ترکیه نیز مانند اکثر کشورهای مذهبی هنوز ازدواج همجنسگرایان آزاد نیست و مجوز رسمی برای این کار در قوانین مربوط به ازدواج در ترکیه گنجانده نشده است.

ضما این نکته را باید مد نظر داشت که اگر ۲ خارجی ( مثلا ۲ هموطن ایرانی ) در ترکیه قصد ازدواج داشته باشند میتوانند برای ازدواج بین المللی به دفاتر رسمی ازدواج در ترکیه مراجعه کنند یا برای ازدواج به سبک ایرانی به سفارت ایران در ترکیه مراجعه نمایند.

ازدواج ایرانی که کاملا به قوانین ایران وابسته است و شرایط آن کاملا مشخص. ما قصد داریم مدارک مورد نیاز برای ازدواج بین المللی در ترکیه را مورد بررسی قرار دهیم. دقت داشته باشید که برای عقد توسط مامور ازدواج در مراکز ازدواج در ترکیه یک سری مراحل اولیه طی میشود، سپس مدارک لازم را به اداره مربوطه تحویل داده و نوبت دریافت میکنید. سپس در روز نوبت در مکان از قبل تعین شده حاضر می شوید تا سایر مراحل عقد رسمیتان در ترکیه انجام شود.

مدارک لازم برای ثبت ازدواج رسمی در کشور ترکیه

داشتن مدارک زیر برای هر یک از زوجین جهت ثبت رسمی ازدواج در ترکیه اجباری است

 • پاسپورت
 • ۴عدد عکس
 • گواهی تولد
 • دریافت گواهی تجرد

برای دریافت گواهی تجرد یا همان برگه تجرد هر شخص خارجی ( غیر بومی ) میبایست به کنسولگری یا سفارت کشور خود در ترکیه مراجعه کند. این گواهی نشان دهنده این موضوع است که صاحب شناسنامه قبلا ازدواج نداشته و یا ازدواج واقع شده منجر به جدایی بر اثر طلاق، فسخ نکاح، بذل یا انقضاء مدت در ازدواج منقطع و فوت همسر نشده باشد. درخواست کننده گواهی تجرد تنها شخص صاحب شناسنامه میباشد.

لوکس هومز turkish-citizenship-by-marriage-turkey-nikah-3-lukshomes.com_ اقامت دائم ترکیه از طریق ازدواج اقامت ترکیه

اقامت دائم ترکیه از طریق ازدواج | اخذ پاسپورت ترکیه با ازدواج | ازدواج در ترکیه - لوکس هومز
 • اقامت دائم ترکیه از طریق ازدواج | اخذ پاسپورت ترکیه با ازدواج | ازدواج در ترکیه - لوکس هومز
5

خلاصه

اقامت دائم ترکیه از طریق ازدواج ، اخذ پاسپورت ترکیه با ازدواج ، ازدواج در ترکیه ، ازدواج بین المللی ترکیه ، دریافت پاسپورت ترکیه به روش ازدواج ، ازدواج رسمی در کشور ترکیه و اخذ اقامت دائم ، مدارک لازم برای ثبت ازدواج رسمی در کشور ترکیه ، مدارک مورد نیاز ازدواج در ترکیه – لوکس هومز

User Review
5 (2 votes)
به اشتراک بگذارید

Leave a Reply

خرید ملک در ترکیه - لوکس هومز
خرید ملک در ترکیه - لوکس هومز

خرید ملک در ترکیه
خرید آپارتمان در ترکیه
خرید خانه در ترکیه

عطر و ادکلن اورجینال - مشک پرفیوم
خرید اینترنتی عطر و ادکلن اورجینال - مشک پرفیوم

عطر و ادکلن
خرید عطر
خرید ادکلن
خرید عطر و ادکلن
فروشگاه اینترنت عطر و ادکلن
قیمت عطر
قیمت ادکلن
قیمت عطر و ادکلن
عطر ارزان
ادکلن ارزان
عطر و ادکلن ارزان
خرید عطر ارزان
خرید ادکلن ارزان
خرید عطر و ادکلن ارزان
فروشگاه اینترنت عطر و ادکلن ارزان
قیمت عطر ارزان
قیمت ادکلن ارزان
قیمت عطر و ادکلن ارزان
عطر اورجینال
ادکلن اورجینال
عطر و ادکلن اورجینال

تازه‌ترین اخبار و رویدادها
تازه ترین اخبار - آریالینک

استودیو ضبط صدا و دوبله آریالینک
استودیو صدا و گویندگی آریالینک

استودیو ضبط صدا, استودیو ضبط صدا فیلم

طراحی وب سایت، سئو ، بازاریابی دیجیتال - آژانس دیجیتال آریالینک
طراحی وب، سئو، بازاریابی دیجیتال - آژانس دیجیتال آریالینک

طراحی وب سایت, سئو, بازاریابی دیجیتال, دیجیتال مارکتینگ, بهینه سازی موتورهای جستجوگر