خرید خانه در ترکیه | سرمایه گذاری در ترکیه با خرید خانه

آیا خرید خانه در ترکیه یا سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک تا چه حد معقول و منطقی خواهد بود؟

خرید خانه در ترکیه ، خرید خانه در ترکیه ، سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک و ده‌ها عنوان مشابه که حتما به گوش شما هم خورده و برایتان این سوال را ایجاد کرده که آیا با خرید خانه در ترکیه میتوان پاسپورت ترکیه را دریافت و شهروند کشور ترکیه شد ؟ ما در این مقاله سعی میکنیم خرید خانه در ترکیه را بر اساس منطق، واقعیت و مستندات حقیقی بررسی کنیم. خب! بهتره وقت را از دست نداده و به صورت مستقیم برویم سر اصل مطلب 😉

لوکس هومز inverstment-in-turkey-lukshomes.com-1-1024x685 خرید خانه در ترکیه | سرمایه گذاری در ترکیه با خرید ملک اقامت ترکیه خرید ملک در ترکیه

بررسی خرید خانه در ترکیه به عنوان مقصدی پر ارزش

ترکیه طی سال‌های اخیر به مقصد مهم سرمایه‌گذاری ملکی اتباع دیگر کشورهای جهان ، از جمله ایرانیان مبدل شده است. تا جایی که خارجیها تنها در حدفاصل فوریه سال ۲۰۱۷ تا فوریه ۲۰۱۸ میلادی بالغ بر ۲۰ هزار خانه در ترکیه خریده‌اند . بله درست شنیده‌اید، کشور ترکیه ، کشوری که علاوه بر قرار گرفتن در جلگه حاصلخیز آناتولی و برخورداری از طبیعت زیبا و بکر ، به دلیل قرار گرفتن در جنوب شرقی قاره اروپا و شمال غربی قاره آسیا ، نقش پل ارتباطی بسیار مهمی را بین دو قاره بازی می‌کند.

لوکس هومز buy-home-in-turkey-1-lukshomes.com_ خرید خانه در ترکیه | سرمایه گذاری در ترکیه با خرید ملک اقامت ترکیه خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در استانبول ، خرید خانه در آنتالیا

استانبول شهر مهم تاریخی ، فرهنگی و اقتصادی کشور ترکیه است که بخش مهم آن در قاره اروپا قرار گرفته و یکی از پرجاذبه‌ترین شهرهای توریستی ترکیه نیز محسوب می‌شود ، طی بیش از یک دهه اخیر شهر استانبول همواره عنوان جذاب‌ترین شهر ترکیه برای خریداران خارجی ملک را حفظ کرده و به دنبال آن و البته با فاصله‌ای بسیار کم ، آنتالیا در ردیف دومین مقصد مهم خریداران خارجی ملک در کشور ترکیه قرار گرفته است.

لوکس هومز buy-home-in-antalya-turkey-2-lukshomes.com_ خرید خانه در ترکیه | سرمایه گذاری در ترکیه با خرید ملک اقامت ترکیه خرید ملک در ترکیه

خلاصه‌ای از آمار خرید خانه در استانبول و خرید ملک در آنتالیا

تازه‌ترین بررسی‌ها نشان می‌دهد که طی یکسال گذشته منتهی به فوریه ۲۰۱۸ میلادی ، ۱۷۰۵ واحد ملکی در کلان‌ شهر استانبول به اتباع خارجی فروخته شده است . همین آمارها حکایت از فروش ۱۲۸۸ واحد ملکی در شهر آنتالیا دارند . آنتالیا از سال ۲۰۰۵ میلادی به این سو و متعاقب تصمیم دولت ترکیه برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی ملک ، همواره پا به پای استانبول بزرگ ، خریداران ملک را از کشورهای اروپایی، آمریکا، کشورهای عربی و همچنین اتباع ایرانی و سایر ملیت‌ها جذب خود کرده است .

در این بین ، شهرهایی همچون بورسا با ۴۰۴ مورد فروش ملک به خارجی‌ها ، ترابزون با ۲۸۷ مورد و یالووا و آنکارا نیز به ترتیب با ۲۶۳ و ۲۰۸ مورد فروش در رتبه‌های بعدی در کشور ترکیه قرار گرفته‌اند .

جدول میزان فروش ملک در شهرهای ترکیه به خارجی‌ها

جدول زیر بیانگر میزان فروش ملک به خارجی‌ها در شهرهای ترکیه طی یکسال منتهی به فوریه ۲۰۱۸  است .

نام شهرتعداد ملک فروخته شده
استانبول۱۷۰۵ ملک
آنتالیا۱۲۸۸ ملک
ترابزون۲۸۷ ملک
بورسا۴۰۴ ملک
یالووا۲۶۳ ملک
آنکارا۲۰۸ ملک
ساکاریا۱۶۲ ملک
سامسون۱۲۶ ملک
مرسین۱۲۸ ملک
ازمیر۸۲ ملک
شهرهای دیگر۶۴۵ ملک

لوکس هومز buy-home-in-antalya-turkey-4-lukshomes.com_ خرید خانه در ترکیه | سرمایه گذاری در ترکیه با خرید ملک اقامت ترکیه خرید ملک در ترکیه

آمار فروش خانه به خارجی‌ها در ترکیه

جالب است بدانید تنها در ماه مارس ۲۰۱۸ ، عراقی‌ها با ۳۴۸ مورد ، اتباع عربستان سعودی ۱۸۱ مورد و ایرانی‌ها با ۱۵۶ مورد خرید آپارتمان در ترکیه مقام اول تا سوم خریداران خارجی ملک در این کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

** نکته قابل توجه اینجاست که اتباع ایرانی در سال ۲۰۱۵ میلادی رتبه هشتم خریداران ملک در ترکیه را داشتند و با شدت گرفتن بحران‌های اقتصادی طی سه سال اخیر تعداد زیادی از ایرانیان برای خرید خانه در ترکیه دست به کار شده‌اند.

اتباع فدراسیون روسیه ، افغانستان ، کویت ، آلمان ، آذربایجان ، انگلیس و اردن هاشمی به ترتیب رتبه‌های بعدی خریداران ملک در ترکیه را به خود اختصاص داده‌اند و در ردیف‌های بعدی اوکراین ، قطر ، مصر ، سوئد ، یمن ، قزاقستان ، هلند ، فلسطین ، آمریکا و لیبی قرار گرفته‌اند.

لوکس هومز buy-home-in-turkey-5-lukshomes.com_ خرید خانه در ترکیه | سرمایه گذاری در ترکیه با خرید ملک اقامت ترکیه خرید ملک در ترکیه

جدول میزان فروش ملک در شهرهای ترکیه به خارجی‌ها

در جدول زیر می توانید تعداد فروش املاک ترکیه را به اتباع هر کشوردر ماه مارس ۲۰۱۸ به تفصیل مشاهده کنید .

نام کشورتعداد خریدار ملک در ترکیه
عراق۳۸۴ خانه
عربستان سعودی۱۸۱ خانه
ایران۱۵۶ خانه
فدراسیون روسیه۱۲۰ خانه
افغانستان۱۰۸ خانه
کویت۷۹ خانه
آلمان۷۸ خانه
جمهوری آذربایجان۶۱ خانه
انگلستان۵۲ خانه
اردن هاشمی۵۲ خانه
اوکراین۵۱ خانه
قطر۴۱ خانه
مصر۴۱ خانه
سوئد۳۴ خانه
یمن۳۲ خانه
قزاقستان۲۸ خانه
هلند۲۴ خانه
فلسطین۲۳ خانه
ایالات متحده آمریکا۲۲ خانه
لیبی۲۱ خانه
سایر کشورها۲۹۷ خانه

 

چرا خرید خانه در ترکیه

چرا خرید خانه در ترکیه تا این حد برای اتباع سایر کشورهای جهان جذاب است؟ این سوال اساسی که پاسخ آن را باید پیش از هرچیز در مزایایی که عاید خریداران خارجی ملک در ترکیه می‌شود جستجو کرد.

لوکس هومز buy-home-in-antalya-turkey-5-lukshomes.com_ خرید خانه در ترکیه | سرمایه گذاری در ترکیه با خرید ملک اقامت ترکیه خرید ملک در ترکیه

جدای از مزایای خرید خانه در ترکیه ، اتباع کشورهای مختلف با انگیزه‌های  متفاوتی به سرمایه‌گذاری ملکی در ترکیه می‌پردازند. به عنوان نمونه این انگیزه برای اتباع اروپایی و به خصوص اهالی اسکاندیناوی آب و هوای ترکیه است . در واقع آب و هوای سرد و بارانی و طولانی بودن روزهای فاقد آفتاب در بیشتر کشورهای اروپایی موجب می‌شود تا آنها با هدف گذراندن تعطیلات تابستانی خود اقدام به خرید ملک در ترکیه کنند. از این رو  عمده خریداران اروپایی ملک در ترکیه ، به شهر آفتابی آنتالیا روی می‌آورند چرا که حدود ۳۰۰ روز از سال آفتابی دلنشین و گرم در آنتالیا لذت خاصی به آنها میدهد.

اعراب کشورهای خاورمیانه به دلیل وقوع جنگ در منطقه و با هدف یافتن نقطه‌ای امن برای خود و سرمایه‌هایشان به خرید ملک در ترکیه روی آورده‌اند و هموطنان ایرانی‌ نیز با انگیزه‌ای مشابه و برای یافتن محلی امن برای سرمایه‌های شان خرید آپارتمان در ترکیه را در دستور کار زندگی‌شان قرار داده‌اند.

مزایای خرید خانه در ترکیه؟

مزایای خرید خانه در ترکیه موارد زیر هستند:

تعادل و امنیت نسبی اقتصاد ترکیه

در هر اقتصادی یک قانون ساده وجود دارد ، سرمایه نیاز به جای امن دارد. حتما شما هم قبلا این جمله را شنیده اید یا خوانده‌اید . برهمین اساس سرمایه گذاران به طور کلی همواره در پی یافتن جایی امن برای سرمایه‌های خود هستند. جایی که چرخ‌های اقتصادی آن به خوبی می‌چرخند و اگر به هر دلیلی  در برخی مقاطع دچار اختلال می‌شوند ، مجددا و به سرعت می‌توانند به روال عادی حرکت خود بازگردند.

کشور ترکیه جزء گروه g20 یا ۲۰ کشور برتر اقتصادی دنیا است ، این خود دلیلی محکم بر امنیت فضای اقتصادی ترکیه است و یکی از ویژگی‌های نسبی اقتصاد ترکیه ، البته درآمد اقتصادی بسیار زیاد از صنعت توریسم در ترکیه و همچنین سیستم ترانزیت زمینی و هوایی توانسته توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران ملکی را به خود جلب کند .

اقتصاد ترکیه پس از وقایع سیاسی سال ۲۰۱۶ میلادی برای مدتی دچار رکود شد اما به دلایل متعدد از جمله موارد یاد شده در پاراگراف قبلی (اجلاس g20 ، درآمد از صنعت توریسم ، ترانسپورت بین المللی ، صنایع نساجی پیشرفته و غیره … ) که در مقاله‌ای جداگانه به بررسی آن خواهیم پرداخت ، مجددا به روال عادی خود بازکشت.

لوکس هومز turkey-financial-1-lukshomes.com_ خرید خانه در ترکیه | سرمایه گذاری در ترکیه با خرید ملک اقامت ترکیه خرید ملک در ترکیه

ترکیه به عنوان مهمترین شاهراه بین‌المللی و پل ارتباطی اروپا و آسیا

بنا کردن خانه و کاشانه از دیرباز برپایه یک اصل اساسی و مهم انجام می گرفته است و این اصل چیزی نیست جز انتخاب درست آن محل نیست. بشر از زمانی که با پدیده خانه آشنا شد و از غارها بیرون  آمد ، تلاش کرد کاشانه خود را در محلی بنا نماید که به آب نزدیک باشد، از امنیت کافی برخوردار و از لحاظ تامین نیازهای ضروری زندگی موقعیت مطلوبی داشته باشد.

این شرایط هم اکنون نیز در عرصه سرمایه‌گذاری ملکی حاکم است، البته فقط با سبک و سیاق مدرن تر از گذشته. حالا و در قرن بیست و یکم ، شهرها و روستاها در محل‌های مناسب زندگی بنا شده‌اند . اما آنچه مسلم است ، کشور با کشور ، شهر با شهر و محله با محله فرق دارد . بعضی از نقاط ممکن است قابلیت‌های لازم برای سرمایه گذاری ملکی را از دست داده باشند و برخلاف آنها بعضی نقاط دیگر برای سرمایه گذاری ملکی ، خرید ملک و زندگی از شرایط بسیار مناسبی برخوردار باشند.

ترکیه امروز ، یا بهتر است بگوییم جمهوری ترکیه کنونی به دلیل قرار گرفتن در مسیر ترانزیت بین المللی از همان مزایایی برخوردار است که روزگاری شهرها و روستاهای موجود در مسیر جاده ابریشم  از آنها برخوردار بودند. مهمترین مزیت برای کشور ترکیه این است که ترکیه پل ارتباطی بین دو قاره اروپا و آسیا است و این مهم موجب شده تا بخش قابل توجهی از سرمایه‌گذاران ملکی روزانه روانه ترکیه شوند .

لوکس هومز Visa-policy-Turkey-1-lukshomes-1024x449 خرید خانه در ترکیه | سرمایه گذاری در ترکیه با خرید ملک اقامت ترکیه خرید ملک در ترکیه

رشد معقول ارزش افزوده ملک در ترکیه

ارزش ملک و زمین همواره در تمام نقاط دنیا روندی صعودی را طی کرده است . اساسا به همین دلیل هم افرادی که در پی سرمایه‌گذاری‌های سودمند و بلندمدت هستند، سرمایه شان را صرف خرید ملک می‌کنند . پس طبیعتا مهمترین مسئله‌ای که باید به آن با دقت نگاه کرد نرخ رشد ارزش افزوده سرمایه ملکی در یک کشور است؟

و البته یک سوال دیگر هم ممکن است برایتان پیش بیاید و آن اینکه : آیا بازار ملک ترکیه نیز مانند جایی مثل ایران ، با رشد بی رویه و حباب گونه قیمت همراه است ؟ در پاسخ باید بگوییم خیر، اینطور نیست. در بازار ملک ترکیه خبری از دو یا چند برابر شدن ناگهانی قیمت های املاک طی یک دوره زمانی کوتاه نیست . در نتیجه زمانی که فراز قیمت‌ها خارج از عرف و استاندارد نباشد، ریسک سقوط و مخاطرات ناشی از بی ثباتی نیز به حداقل ممکن خواهد رسید .

دولت ترکیه دو سال پیش در گزارشی رسمی اعلام کرد نرخ میانگین ارزش افزوده سرمایه‌های ملکی در ترکیه نزدیک به ۱۸ درصد است . تجربه فعالیت ما در بازار املاک ترکیه نیز طی حداقل ۴ سال گذشته ، این مسئله را تایید میکند. در واقع این رقم بیش از ۱۵% و نهایتا تا ۲۰% است. به زبان ساده تر سرمایه گذاران ملکی در ترکیه با ارزش افزوده حداقل ۱۵ درصدی مواجه هستند که البته از دیدگاه علم اقتصاد بازار رقمی معقول و ارزش افزوده‌ای قابل حصول محسوب می‌شود .

لوکس هومز turkey-properties-price-rate-1-lukshomes.com_-1024x614 خرید خانه در ترکیه | سرمایه گذاری در ترکیه با خرید ملک اقامت ترکیه خرید ملک در ترکیه

امکان دریافت پاسپورت ترکیه با خرید ملک

دریافت تابعیت ترکیه | شهروندی ترکیه یا دریافت پاسپورت ترکیه و امکان برخورداری از مزایا و حقوق شهروندی این کشور یکی از مزیت‌های مهم خرید ملک در ترکیه و سرمایه‌گذاری ملکی در این کشور است . البته موضوع به همین سادگی‌ها که در تبلیغات تلویزیونی – ماهواره ای و برخی وبسایت‌های اینترنتی نشان داده می‌شود نیست . اما به هرحال مزیتی است که شخص خریدار ملک در ترکیه و خانواده‌اش از آن پس از ۵ سال برخوردار خواهند شد.

اگر بخواهیم به صورت خلاصه و ساده روال دریافت اقامت دائم ، حق شهروندی یا تابعیت ترکیه به واسطه خرید ملک را توضیح دهیم باید گفت : به این صورت است که شخص متقاضی ( صاحب ملک در ترکیه ) پس از ۵ سال دریافت اقامت موقت ترکیه یا اقامت توریستی بر مبنای آدرس ملک خریداری شده به شرط تمدید مستمر و بدون انقطاع آن، در صورتی که ۴ سال و نیم تمام در ترکیه زندگی کرده باشد واجد شرایط لازم برای دریافت تابعیت ترکیه خواهد شد. البته دریافت پاسپورت ترکیه شامل ۸ شرط اصلی است که این شرط مهمترین شرط آن بوده و ۷ شرط دیگر نیز وجود دارند که حتما در یک مقاله جداگانه به صورت جزئی به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

لوکس هومز how-t-get-Turkish-citizenship-by-buying-property-1-lukshomes.com_ خرید خانه در ترکیه | سرمایه گذاری در ترکیه با خرید ملک اقامت ترکیه خرید ملک در ترکیه

برخورداری از طبیعت زیبا و تاریخی ترکیه   

کشور ترکیه یکی از کشورهایی محسوب می‌شود که سالیانه پذیرای گردشگران بسیاری از نقاط مختلف جهان است . علت این همه استقبال گردشگران از ترکیه چیزی نیست جز آب و هوای جلگه‌ای دلپذیر این کشور و تنوع اقلیمی به علاوه وجود چشم اندازهای طبیعی زیبا و همچنین وجود آثار تاریخی و دیدنی‌های دنیای عهد عتیق در این کشور پهناور.

البته فراموش نکنیم که در کنار تمام این موارد امنیت نسبی گردشگران در ترکیه نیز در جذب و ترفیب آنها بسیار حائز اهمیت است. با این همه سرمایه گذاری ملکی در ترکیه به عنوان کشوری که یکی از مقاصد مهم گردشکری جهان به شمار می‌آید بدون تردید یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه است .

لوکس هومز turkey-collage-1-lukshomes.com_ خرید خانه در ترکیه | سرمایه گذاری در ترکیه با خرید ملک اقامت ترکیه خرید ملک در ترکیه

لوکس هومز antalya-turkey-2-lukshomes.com_ خرید خانه در ترکیه | سرمایه گذاری در ترکیه با خرید ملک اقامت ترکیه خرید ملک در ترکیه

سرمایه‌گذاری ارزی در بازار ملک ترکیه

سرمایه گذاری ارزی یکی دیگر از مزیتهای خرید ملک در ترکیه محسوب می‌شود . به خصوص برای اتباع کشورهایی که قدرت پول ملی‌شان در مقایسه با ارزهای جهانی بالا نیست و در عین حال همواره خطر سقوط بیشتر ارزش پول آنها وجود دارد. به عنوان نمونه شهروندان ایرانی که طی سه دهه گذشته تجربه تلخ سقوط ارزش پول ملی را داشته‌اند، به خوبی می‌توانند درک کنند تبدیل کردن سرمایه‌شان به یک ارز قوی‌تر (یورو، دلار یا لیر ترکیه) تا چه حد می تواند در حفظ ارزش واقعی سرمایه آنها موثر باشد.

لوکس هومز inverstment-lukshomes.com-4 خرید خانه در ترکیه | سرمایه گذاری در ترکیه با خرید ملک اقامت ترکیه خرید ملک در ترکیه

انتقال صد در صد مالکیت ملک به خارجی‌ها در ترکیه

خرید ملک در ترکیه برای بسیاری از کسانی قصد این کار را دارند به یک مسئله مهم مبدل شده است . تجربه ناخوشایند سرمایه‌گذاری ملکی در کشورهایی مانند امارات متحده عربی که به دلیل عدم انتقال صدر در صدی مالکیت به سرمایه‌گذاران موجب ضرر و زیان بسیاری از مردم شد، این نگرانی را ایجاد کرده است که مبادا با خرید ملک در ترکیه نیز دستخوش چنین رویداد ناخوشایندی شوند.

اما اینجا، یعنی در ترکیه با خرید ملک – البته شهروندان کشورهایی که مجاز به خرید ملک در ترکیه هستند که خوشبختانه شامل اتباع ایرانی نیز می‌شود – شخص خریدار ملک ، مالک زمین و بنای خریداری شده خواهد شد . در واقع مطابق آنچه که در ادبیات بازار ملک ایران رایج است، خریدار ملک در ترکیه صاحب عرصه و اعیان ملک خود خواهد بود و تمام مشخصات ملک مورد معامله در سند رسمی ملک یا تاپو – TAPU –  درج می‌شود.

لوکس هومز tapu-lukshomes-689x1024 خرید خانه در ترکیه | سرمایه گذاری در ترکیه با خرید ملک اقامت ترکیه خرید ملک در ترکیه

خلاصه کلام:

به خاطر داشته باشید که ترکیه بهترین کشور دنیا نیست ، اقتصاد آن اگرچه در ردیف هجدهمین اقتصاد برتر جهان است ، اما به هرحال با کاستی‌ها و مشکلاتی مواجه است، بخش قابل توجهی از املاکی که در تصاویر تبلیغاتی می‌بینید مشخصا به همان زیبایی و خوش ساختی و مدرنی نیستند، دریافت تابعیت ترکیه نه اتفاقی بسیار بسیار ارزشمند است و نه خیلی ساده و سهل الوصول . در واقع ترکیه هم مانند تمام کشورهای دنیا ویژگی‌ها ، کاستی ، محاسن و معایب خود را دارد. اما طبق رنکینگ بین المللی در حال حاضر ( ماه جولای ۲۰۱۸) با پاسپورت ترکیه میتوانید به ۱۱۴ کشور دنیا بدون ویزا سفر کنید. برای مشاهده لیست کشورهایی که شهروندان ترکیه برای ورود به آنها نیاز به ویزا ندارند به لینک زیر مراجعه فرمایید:

https://www.passportindex.org/comparebyPassport.php?p1=tr&fl=&s=yes

با تمام این‌ها ، خرید ملک و سرمایه گذاری ملکی در ترکیه به اندازه‌ای جذاب و اقتصادی است که صرفا طی یکسال گذشته و با وجود تمام بحران‌های سیاسی و اقتصادی این کشور باعث شد تا اتباع دیگر کشورها اقدام به خرید ۲۰ هزار واحد ملکی در شهرهای مختلف این کشور به خصوص استانبول و آنتالیا نمایند .

خرید خانه در ترکیه | سرمایه گذاری با خرید ملک و اخد اقامت دائم کشور ترکیه | لوکس هومز
5

خلاصه

خرید ملک در ترکیه ، خرید خانه در ترکیه ، سرمایه گذاری در ترکیه با خرید ملک ، دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک ، خرید خانه در استانبول ، خرید خانه در آنتالیا ، اینها مواردی است که در این مقاله به آنها میپردازیم.

User Review
0 (0 votes)
به اشتراک بگذارید